Alt om Costa del Sol i Sydspanien
Sydspanien.dk





































Malaga webcam
Malaga Webcam

Sydspanien.dk kan du læse alt om Costa del Sol - Andalusiens sydlige del.
Stor interesse for bolig i udlandet
Skrevet af Solkysten
Mange danskere planlægger lige nu at tilbringe en del af deres pensionisttilværelse under varmere himmelstrøg. I Danmark samlede Swedbank Luxembourg i slutningen af det gamle år mere end 400 interesserede til fem seminarer om bolig i udlandet. Møderne blev arrangeret i samarbejde med FIH (Finansieringsinstituttet for Industri og Håndværk) og Skjern Bank, og formålet var at give en bred orientering om de økonomiske konsekvenser af køb af bolig i Frankrig og Spanien.

- Umiddelbart har mange danskere først interesse for Frankrig. Men interessen flyttes ofte når de informeres om Spanien og dets muligheder, oplyser senior account manager Jens Balle, Swedbank.
Swedbank Luxembourg er datterselskab af ForeningsSparbanken, en af Sveriges største banker. Den arbejder med private banking i bl.a. Danmark og har af samme grund flere danske medarbejdere. - I de kommende måneder vil vi også arrangere et informationsmøde på Costa del Sol, målrettet mod danske kunder, oplyser Jens Balle.
Tilmeld nyhedsbrevVersion til udskrift · Send til en ven


Solkysten
Skrevet af: Solkysten
Denne artikel er bragt med tilladelse fra Magasinet Solkysten. Gå direkte til hjemmesiden: Solkysten

Læs flere artikler fra samme udgave af Solkysten
Solkysten - Februar 2003

Sydspanien.dk
Fakta om Spanien
Real Estate | Rentals | Rejseoversigten - Spanien | Rejs-Med.dk til Spanien | Klikket.dk om Spanien | Billig-Flybillet.dk | Flybilletter til Spanien | Flyrejser - Andre lande | Boliger | Bolig | Billeje Malaga