Spioner i din pc
Skrevet af Solkysten
AdWare kaldes disse programmer. Selv om de ikke direkte skader din pc, så er de et ualmindelig utiltalende fænomen.
Spyware er AdWares stygge storebror og downloades som regel med software af mere suspekt karakter. Det ligger i ordet spyware, at det spionerer på dig, og programmet støvsuger faktisk din maskine for informationer.
Spyware er ikke nogen nyhed. Det har eksisteret i årevis, men ikke i samme omfang som nu. Det er utroligt, hvor megen spyware der lurer på os.
Nem kontrol
Som sagt downloades spyware med programmer. Har du fundet et godt freeware-program på nettet, kan du tjekke det for spyware før du downloader det.
Gå ind på søgemaskinen Google (www.google.com) og skriv følgende i søgeboksen: (Navn på program) +Spyware. Svaret kommer automatisk til syne.
MalWare er endnu værre end spyware. Her er formålet at drille dig og ødelægge dit liv med pc’en. Et eksempel kan være, at MalWaren indsætter en pornoside som din startside, og den kan være utrolig svær at få fjernet. Mange opgiver efter utallige forsøg og omformaterer simpelt hen pc’en.
Spyware-værktøj
Programmet Ad-Aware fra Lavasoft er det mest kendte spyware-værktøj. Igennem flere år har det fjernet spyware på utallige pc’er i verden. Det ligger nu i version 6.0 og er gratis at benytte. Det findes også i en plus- og prof-version, som man dog skal betale for. Find det på
http://www.wyvernworks.com/lavasoft.html
Prøv også for sjov næste gang, du er på nettet, at besøge følgende side: http://www.forbrugersikkerhed.dk
Det er Forbrugerrådets og Foreningen for dansk internethandels webside. De har en sportester, som viser hvilke oplysninger en web-server (dvs. afsenderen af et website) kan indhente om dig.
Husk at sportesteren er ren teori. Den informerer om hvad du afleverer, hver gang du besøger et website. Tilsyneladende er det dog de færreste indehavere af websites, der rent faktisk opsamler og behandler oplysningerne. Problemet er bare, at du ikke ved hvem der gør det, og hvad de bruger informationerne til.
PS: Husk back-up
Forresten – behøver jeg at fortælle om vigtigheden af altid at tage backup af din computer? Årsagen er at jeg selv for nylig har mistet mange data og designopgaver, hvilket har skaffet mig adskillige timers ekstraarbejde med rekonstruktioner. Det var ikke et spørgsmål om virus, hijackware, MalWare eller andet utøj på computeren. Nej, det var almindeligt sløseri fra min side, i kombination med et tordenvejr.
Mens jeg sidder og arbejder trækker det atter op til uvejr. Regnen står ned, og det buldrer i det fjerne. Et kanonbrag, og min computer risikerer at gå død igen. Så det kan ikke siges for tit – husk at tage backup.
| Tilmeld nyhedsbrev | Version til udskrift · Send til en ven |

Skrevet af: Solkysten
Denne artikel er bragt med tilladelse fra Magasinet Solkysten. Gå direkte til hjemmesiden: Solkysten
Læs flere artikler fra samme udgave af Solkysten
Solkysten - December 2003
Læs flere artikler fra samme udgave af Solkysten
Solkysten - December 2003

