Alt om Costa del Sol i Sydspanien
Sydspanien.dk





































Malaga webcam
Malaga Webcam

Sydspanien.dk kan du læse alt om Costa del Sol - Andalusiens sydlige del.
Hunde efterladt i lejlighed
Skrevet af Solkysten
Som regel er de hunde der ankommer til os fundet på gader og veje, eller måske smidt ind over en mur eller hæk til tilfældige mennesker.
Med Peace og Liberty er historien en anden, for de havde et hjem, som de var blevet efterladt i. Ejeren af hus og hunde havde solgt huset, men havde “glemt” at tage hundene med ved flytningen, så da de nye ejere kom for at tage huset i besiddelse, fandt de to hunde, en mor og hendes store hvalp, der havde været i huset i mange dagen uden vand og uden mad.

Vi kalder moren Peace og hvalpen Liberty. Liberty var i en forfærdelig tilstand med alvorlige skader blandt andet et brækket ben, og han var i chocktilstand. De nye ejere af huset bragte hundene til det lokale optagelseshjem for herreløse hunde, og derfra kom de til PAD.

Libertys tilstand var forbundet med store smerter, og der var fare for at han ville miste sit ben og måske sit liv, men vores dyrlæge fik endnu engang brug for al sin viden og dygtighed og reddede Libertys liv.

Vi i PAD håber, vi kan finde et hjem, der kan give begge to, mor og hvalp, Peace og Liberty, et nyt hjem. Det fortjener de. Liberty hænger stadig ved sin mor og vil helst sove sammen med hende, men han bliver sikkert en stor, frisk hund. Lad os håbe, at vores ønsker går i opfyldelse, så de sammen kommer til et hjem med god plads og masser af kærlighed.
Tilmeld nyhedsbrevVersion til udskrift · Send til en ven


Solkysten
Skrevet af: Solkysten
Denne artikel er bragt med tilladelse fra Magasinet Solkysten. Gå direkte til hjemmesiden: Solkysten

Læs flere artikler fra samme udgave af Solkysten
Solkysten - Juli 2004

Sydspanien.dk
Fakta om Spanien
Real Estate | Rentals | Rejseoversigten - Spanien | Rejs-Med.dk til Spanien | Klikket.dk om Spanien | Billig-Flybillet.dk | Flybilletter til Spanien | Flyrejser - Andre lande | Boliger | Bolig | Billeje Malaga