Alt om Costa del Sol i Sydspanien
Sydspanien.dk





































Malaga webcam
Malaga Webcam

Sydspanien.dk kan du læse alt om Costa del Sol - Andalusiens sydlige del.
Cortijo Los Vargas.
Cortijo Los Vargas.
På en blød bakke med bjerge som baggrund
Skrevet af Solkysten
Cortijo Los Vargas er navnet på et landligt beliggende familiedrevet hotel et lille stykke uden for Vélez-Málaga. Der er kun fem minutters kørsel til havet ved Caleta eller Torre del Mar, og i baggrunden rejser de imponerende Almijara- og Tejadabjerge sig i over 1800 meters højde og skaber grobund for dyrkning af tropiske frugter som mango, avocado, papaya og chirimoya.

Når man kommer kørende inde fra Vélez-Málaga og ud på den grusvej, der fører til Cortijo Los Vargas, åbenbarer hele den andalusiske landlighed sig, på denne tid af året med bløde grønklædte bakker, græssende heste og en velsignet ro.

22 år på bagen
70-årige Eduardo Vargas tager imod i den lille receptionsbygning foran parkeringspladsen. Man kan godt lige blive i tvivl om, hvorvidt det nu også er et hotel, eller om man er kørt forkert og er ankommet til et privat spansk etplanshus ... men det er receptionen. Værelserne ses ikke fra receptionen, de ligger gemt inde i haven.

For 22 år siden købte Eduardo landstedet sammen med sin kone, Concepción Alverez Romero, blandt gæster ”Connie”, fordi det er lettere at sige, og byggede det om til hotel.

Der er ingen restaurant på Los Vargas ... kun en morgenmadssalon og adskillige havegrills rundt omkring på terrasserne, som gæsterne gerne må bruge.

- De fleste af vores gæster anvender stedet som et godt udgangspunkt for dagsture, fortæller Eduardo, - og de spiser ude i løbet af dagen, eller de tilbereder lidt let mad på værelset, når de kommer hjem.

Der er 20 dobbeltværelser med bad, centralvarme, satellit-tv og terrasse og alle værelser har et lille indbygget skabskøkken.

Fra den lille receptionsbygning går man ad gangstier og terrasser til sit værelse. Gangstierne og terrasserne er anlagt i forskellige plan og der er mange steder undervejs, hvor man kan sidde uforstyrret mellem tropiske træer, der er oplyste når det er mørkt, så man kan nyde de varme subtropiske nætter.

Connie viser rundt i den store have og undskylder at haven trænger til ”en kærlig hånd”, men det bliver ordnet inden påske, fortæller hun, for da kommer årets første store ”ryk-ind”.

Der er tre højsæsoner på Los Vargas: jul, påske samt juli, august og halvdelen af september.

Connie viser også poolområdet frem. Det ligger højt med en fantastisk udsigt til havet, Caleta og Torre del Mar.

Gæsterne
Hvis man er ude efter luksus, en tjener på hver finger eller det vilde natteliv er Cortijo Los Vargas ikke stedet, men værelserne er pæne til prisen og området byder på mange muligheder for udflugter i egen bil, sportsaktiviteter og gode strande en lille køretur derfra.

Der kommer mange forskellige nationaliteter på Los Vargas fra hele Europa. Englænderne er dog i overtal.

- Vi er meget glade for at have mennesker fra mange steder i verden, siger Eduardo.

Han holder dog mest af skandinaverne.

– De er meget veluddannede, søde og nemme at have med at gøre, mener Eduardo.

Han og hans kone har tidligere boet et par år i England og taler begge engelsk, hvilket er rimeligt usædvanligt for to spanske pensionister ... i hvert fald på østsiden af Málaga. Eduardo taler endvidere italiensk og en smule fransk.

På spørgsmålet om hvornår Eduardo skal pensioneres, ser han uforstående ud. – Jeg er pensioneret, svarer han, - men jeg beholder hotellet, så længe jeg kan.

Dorte Holm Jensen

INFORMATION

Priser
Højsæson: 50 _
01.07-15.09
21.03-27.03
24.12-31.12
Resten af året: 45 _

Priserne er pr. nat for 2 personer i dobbeltværelse inklusive morgenmad og iva.

Tel/fax: 952502936
E-mail:
cortijolosvargas@telefonica.net
Website (på spansk, fransk, tysk og engelsk): www.costasolrural-cortijovargas.com

Ankomst
Drej fra motorvejen ved Vélez-Málaga og kør ind i landet til næste rundkørsel, hvor der er en servicestation. Her drejer du til højre. Ved næste rundkørsel ligger supermarkedet ”Lidl” på venstre side, og du tager tredie afkørsel mod Vélez-Málaga. Drej fra mod Arenas i næste rundkørsel. Følg vejen opad og sving til venstre i rundkørslen. Fortsæt lige ud gennem industrikvarteret og Vélez-Málaga indtil du ser et skilt mod ”Arenas” på højre side. Efter ca. 300 m ved skiltet ”Fortaleza” drejer du til venstre ad en grusvej. Når vejen deler sig holder du til højre, her vil du få øje på Cortijo Los Vargas.
Tilmeld nyhedsbrevVersion til udskrift · Send til en ven


Solkysten
Skrevet af: Solkysten
Denne artikel er bragt med tilladelse fra Magasinet Solkysten. Gå direkte til hjemmesiden: Solkysten

Læs flere artikler fra samme udgave af Solkysten
Solkysten - April 2005

Sydspanien.dk
Fakta om Spanien
Real Estate | Rentals | Rejseoversigten - Spanien | Rejs-Med.dk til Spanien | Klikket.dk om Spanien | Billig-Flybillet.dk | Flybilletter til Spanien | Flyrejser - Andre lande | Boliger | Bolig | Billeje Malaga