
Ringvej skal aflastes
Skrevet af Solkysten
Málagas ringvej (kortets blå linie) stod klar i første del af 1990’erne og var dengang Europas kostbareste motorvejsstrækning, fordi det var nødvendigt at bygge tunneler og lange viadukter i bjergene omkring byen. Ringvejen betød et enormt fremskridt i forhold til tidligere, hvor Costa del Sols øst-vest gående trafik var tvunget til at passere centrum, men i dag kan den ikke længere klare presset i myldretiderne.
Den ny, ydre ringvej (kortets røde linie) vil kunne tages i brug i foråret 2009, efter at der kort før sommerferien blev givet bevilling til projekteringen. Den ydre ringvej starter på den gamle ringvej nær afkørslen til Sevilla, Granada og Madrid. I den anden ende får den forbindelse til kystens motortrafikvej A-7 i Torremolinos ud for Palacio de Congresos.
Et vigtigt aspekt ved den ydre ringvej er, at den får forbindelse til den nye betalingsmotorvej AP-46 (kortets lyserøde linie), der fra samme år (2009) bliver en ekstra port fra det indre land til Costa del Sol.
Foreløbig føres den ydre ringvej kun vest om Málaga by. I Málagas netop fremlagte byplan er der for første gang reserveret arealer til en forlængelse øst om byen (kortets stiplede røde linie), men disse planer hører hjemme i en uvis fremtid.
Der ligger fire års lidelser forude indtil 2009, hvor den ydre ringvej til Torremolinos står færdig. Inden da vil andre arbejder dog lette presset på den gamle ringvej:
* På den vestlige del bliver den nuværende adgang til centrum ad Avendida de Andalucía suppleret med nye muligheder. Bl.a. får Málagas nyanlagte strandvej direkte forbindelse til ringvejen (kortets stiplede grønne linie).
* På den vestlige del udvides motortrafikvejen A-7 desuden med en tredje vejbane til busser og tunge køretøjer på strækningen fra Torremolinos til Málaga. Projektet til 45 mio euro udbydes i licitation i starten af det nye år.
* På den østlige del udvides ringvejen med en tredje vejbane i begge retninger på hele strækningen til Rincón de la Victoria. Dette arbejde udliciteres inden årets udgang.
* På den østlige del skal der anlægges en ny og mere sikker frakørsel til Sevilla-Granada-Madrid for bilister fra Rincón de la Victoria (kortets gule linie). Den nuværende frakørsel lige efter en tunnel er et ”sort punkt” i ulykkesstatistikken. Desuden får bilisterne en ny, tresporet adgang til centrum gennem bydelen Ciudad Jardín.
| Tilmeld nyhedsbrev | Version til udskrift · Send til en ven |

Skrevet af: Solkysten
Denne artikel er bragt med tilladelse fra Magasinet Solkysten. Gå direkte til hjemmesiden: Solkysten
Læs flere artikler fra samme udgave af Solkysten
Solkysten - November 2005
Læs flere artikler fra samme udgave af Solkysten
Solkysten - November 2005

