
Torremolinos.
Grønt lys for nye turistkommuner
Skrevet af Solkysten
I Málaga-provinsen er der i forvejen tre turistkommuner: Nerja, Benalmádena og Ronda. Nye kandidater har måttet vente, mens autonomregeringen i Sevilla forberedte et ændret reglement over kravene til turistkommuner.
I dette reglement er der flere nyheder. Man stiller ikke længere krav om at antallet af ferieboliger skal være større end antallet af faste boliger. Junta de Andalucía har ønsket at holde ferieboligerne uden for debatten om støtte til den ”rigtige” turisme på hoteller etc.
Kravene lyder nu at kommunerne årligt skal modtage mindst fem gange så mange feriegæster som der er indbyggere ifølge folkeregistret. Målt på anden vis skal feriegæsternes overnatninger udgøre mindst ti pct. af den faste befolknings, i det mindste i tre af årets måneder. Kommuner med mellem 5.000 og 100.000 indbyggere kan komme i betragtning, og ansøgerne skal dokumentere, at de selv bruger tid og penge på at pleje den turistmæssige infrastruktur.
Det skønnes, at et halvt hundrede andalusiske kommuner opfylder de nye betingelser.
Oktober 2003 var Benalmádena den første by, der blev accepteret som turistkommune. Som følge heraf har kommunen fået støtte fra Sevilla til f.eks. indretning af turistkontoret, bedre skiltning, forbedring af affalds-behandlingen og nye service-faciliteter på strandene. Alt sammen aflaster den kommunale økonomi, men beløbene er langt fra så vigtige, som man kunne vente i betragtning af de sidste års debat. Torremolinos skønner at have tabt 1,8 mio. euro i de to år, hvor kommunens ansøgning var stillet i bero.
| Tilmeld nyhedsbrev | Version til udskrift · Send til en ven |

Skrevet af: Solkysten
Denne artikel er bragt med tilladelse fra Magasinet Solkysten. Gå direkte til hjemmesiden: Solkysten
Læs flere artikler fra samme udgave af Solkysten
Solkysten - Maj 2006
Læs flere artikler fra samme udgave af Solkysten
Solkysten - Maj 2006


