
Brandøvelser
Skrevet af Solkysten
Ildebrand er ikke noget mennesker normalt tænker så meget over. Følgerne af en ildebrand er simpelthen for grusomme.
For nogle år siden fløj vi over Cambodia og var vidner til en skovbrand, der strakte sig så langt vi kunne se fra ti tusind meters højde. Det var et enormt skovområde, der brændte, og vi tænkte på de millioner af dyr der ville omkomme. Det syn glemmer vi aldrig.
Her i Spanien er vi alt for ofte udsat for ildebrande. Tænk bare på hvordan det gik i Mijas for få år siden. Kommunen gjorde et fint job bagefter med tilplantning af de afbrændte områder, men det bringer ikke det utal af dyr, der døde, tilbage. De gik ikke kun til i flammerne. Mange af dem døde, fordi de gik i panik og løb ud på vejene.
De fleste af os har taget vores forholdsregler ved at installere brandalarmer og have brandslukkere ved hånden. Heldigvis er brandvæsenet fantastisk hurtige til at rykke ud, og det er nødvendigt, for brande spreder sig lynhurtigt gennem det knastørre landskab.
Prøv et øjeblik at overveje hvilke konsekvenser en ildebrand vil få for dine kæledyr. Tænk hvor frygteligt det ville være, hvis de blev lukket inde i huset - uden mulighed for at flygte fra de altfortærende flammer.
Det er fornuftigt og indlysende at udarbejde en plan for hvad man stiller op med dyrene i en sådan situation. En kattelem er en rigtig god ide, for en kat vil fornemme faren og flygte. Hunde udgør et større problem, og de gitre vi omgiver os med her i landet gør det ikke nemmere. Man kan ikke lave en generel plan, for meget afhænger af husets indretning. Det vigtigste er imidlertid at man har en plan, for den kan man ikke lave i et kaotisk øjeblik.
En ildebrand opstår ofte på grund af påvirkninger udefra. En nabo tænder måske et bål - vi havde faktisk engang en nabo, der brændte markaffald, mens han gik ned og spiste på den lokale bar. Det er svært at forestille sig at folk kan være så ubetænksomme, men det sker. Der vil altid blive smidt en cigaret ud af en bil - og der vil altid være mentalt forstyrrede mennesker, der synes det er fantastisk at kigge på flammerne. Alt muligt kan ske - også når man ikke er hjemme. Altså må man alliere sig med en nabo, så begge er dækket ind. Skulle der opstå ildebrand har naboen en nøgle og kan lukke dine dyr ud - og omvendt.
Det er vigtigt at du tænker på dine dyr - de er jo fuldstændigt afhængige af dig.
Peter Harrison
| Tilmeld nyhedsbrev | Version til udskrift · Send til en ven |

Skrevet af: Solkysten
Denne artikel er bragt med tilladelse fra Magasinet Solkysten. Gå direkte til hjemmesiden: Solkysten
Læs flere artikler fra samme udgave af Solkysten
Solkysten - Juli 2006
Læs flere artikler fra samme udgave af Solkysten
Solkysten - Juli 2006


