Alt om Costa del Sol i Sydspanien
Sydspanien.dk





































Malaga webcam
Malaga Webcam

Sydspanien.dk kan du læse alt om Costa del Sol - Andalusiens sydlige del.
Zoo efter sengetid
Skrevet af Solkysten
Fuengirola zoo gentager successen fra de seneste år med at holde åbent indtil midnat, hvor gæsterne nyder godt af den lune spanske sommernat og desuden får chancen for at opleve mange natdyr fra Asiens, Afrikas og Madagascars jungler på en måde, der ellers ikke lader sig gøre.

- Man skal til Singapore for at finde en anden zoo med natåbning. Der er kun to i verden, siger pressechef Marta Caballero fra Fuengirolas zoo.

I den forløbne måned var hun i øvrigt vidne til en med spænding ventet nedkomst. Den afrikanske dværgkrokodille er blevet mor 16 gange. Faderen kommer fra en zoo i München, der som mange andre europæiske dyreparker samarbejder med Fuengirola om reproduktionen af truede dyrearter. Dværgkrokodillen bliver kun 1,8 meter som voksen, mens andre arter vokser sig 4,5 meter lange.
Tilmeld nyhedsbrevVersion til udskrift · Send til en ven


Solkysten
Skrevet af: Solkysten
Denne artikel er bragt med tilladelse fra Magasinet Solkysten. Gå direkte til hjemmesiden: Solkysten

Læs flere artikler fra samme udgave af Solkysten
Solkysten - August 2006
Solkysten - August 2006

Sydspanien.dk
Fakta om Spanien
Real Estate | Rentals | Rejseoversigten - Spanien | Rejs-Med.dk til Spanien | Klikket.dk om Spanien | Billig-Flybillet.dk | Flybilletter til Spanien | Flyrejser - Andre lande | Boliger | Bolig | Billeje Malaga