EU-sag mod Spanien for skatte-diskriminering
Skrevet af Solkysten
Europa-kommissionen har anmeldt Spanien ved EF-domstolen for skattemæssig diskriminering af ikke-residenter.
I juli i fjor gav kommissionen Spanien en advarsel, og da denne ikke blev taget til følge, går kommissærerne nu videre med en sag af stor betydning for mange udenlandske boligejere på Costa del Sol.
For EU er sagen af principiel betydning. Udover at diskriminere ikke-residenterne, lægger den spanske skattelovgivning hindringer i vejen for kapitalens frie bevægelighed, hedder det i anmeldelsen.
Retspraksis viser, der skal eksistere en objektiv begrundelse for en skattemæssig diskrimination af denne type. Spanierne vil sandsynligvis søge at retfærdiggøre ekstrabeskatningen af ikke-residenter med den særlige situation i de store ”sommerferie-byer” ved kysterne, hvor ikke-residenterne tilbringer en stor del af året, men ikke betaler almindelig indkomstskat til samfundets drift. Ved redaktionens slutning var det spanske økonomiministerium stadig ikke færdig med at formulere sit svar på kommissionens anklager.
Udover skatten på fortjeneste ved boligsalg, har kommissionen anmeldt Spanien for en anden diskriminering af ikke-residenter. Der tilbageholdes ofte en fast indkomstskat på 25 pct. af ikke-residente lønmodtageres indkomst, mens residente lønmodtagere betaler en progressiv skat mellem 15 og 45 pct. til staten. n
| Tilmeld nyhedsbrev | Version til udskrift · Send til en ven |

Skrevet af: Solkysten
Denne artikel er bragt med tilladelse fra Magasinet Solkysten. Gå direkte til hjemmesiden: Solkysten
Læs flere artikler fra samme udgave af Solkysten
Solkysten - Februar 2006
Læs flere artikler fra samme udgave af Solkysten
Solkysten - Februar 2006


