Alt om Costa del Sol i Sydspanien
Sydspanien.dk





































Malaga webcam
Malaga Webcam

Sydspanien.dk kan du læse alt om Costa del Sol - Andalusiens sydlige del.
Fra udstillingen i april
Fra udstillingen i april
Dekoration, maleri og vin
Skrevet af Solkysten
Det er kunst at komponere en blomsterdekoration, det er kunst at male et billede og det er en kunst at finde og præsentere en velsmagende vin. Derfor er kombinationen Jeanette Kristensen, Erik Frøkjær og La Cuenta Vinos perfekt, når de den 19. 20. og 21. mødes i La Cuentas lokaler - populært kaldet Bjørnekælderen - og præsenterer deres kunst.

Sidste gang, i april, var det Frøkjær/La Cuenta Vinos, og det var et tilløbsstykke, hvor vi besøgende trådte hinanden i hælene.

Jeanette Kristensen er uddannet blomsterbinder. Hun kommer fra Silkeborg og har nu etableret selvstændig virksomhed på Costa del Sol med blomsterdekorationer, buketter og anden blomsterudsmykning til enhver lejlighed. Vi nærmer os julen, så i det væsentlige vil det være juledekorationer, Jeanette Kristensen viser.

Erik Frøkjær har jo i mange år vist sin kunst på Costa del Sol. I dette års martsnummer havde jeg en portrætartikel om denne vidunderlige kunstner, der med sine billeder forstår at få de allersmukkeste tanker frem i beskueren, så man får lyst til at have et af hans billeder på sin egen stuevæg. Jeg sammenlignede i en efterfølgende artikel i aprilnummeret Frøkjærs kunst med Schuberts musik:
“Wienerkomponisten, der med sin blomstrende melodik og sit fine og følsomme sind omsatte det til musik, der røber ham som en stor naturelsker”. Noget af dette fornemmer jeg også hos Erik Frøkjær, når han med pensel og maling omsætter sit farvesprog til billeder. Jeg synes dette fortjener at gentages - og er hermed gjort.

La Cuenta Vinos har i mange år været ensbetydende med gode spanske vine til hverdag og fest. Viggo Bjørn og Birte Altenburg sdder ikke ved computeren og bestiller vinene over internettet. Nej, de rejser land og rige rundt og besøger bodegaer, hvor de smager og vurderer vinen, før de køber - helst fra mindre kendte bodegaer. La Cuenta Vinos er ikke kun et Costa del Sol-firma. Ved deres vinsmagninger i Danmark er der også fulde huse.

I sommer var jeg til bryllup i Danmark. Brudgommen havde en anerkendt dansk kunstner som ven, og han havde været ude og hænge sine malerier op på væggene i det halvkedelige selskabslokale, hvor festen skulle holdes. Kunsten på væggene, blomsterdekorationerne på bordene og den gode vin til maden var væsentlige årsager til en god og minderig fest. Så kombinationen

Jeanette Kristensen, Erik Frøkjær og La Cuenta Vinos er bestemt noget, der er værd at opleve - og det kan De i kælderen under Centro Nordico på Ctra. de Mijas fredag den 19. og lørdag den 20. fra kl. 16-19 samt søndag den 21. kl. 13-16. God fornøjelse.
P.Ras.
Tilmeld nyhedsbrevVersion til udskrift · Send til en ven


Solkysten
Skrevet af: Solkysten
Denne artikel er bragt med tilladelse fra Magasinet Solkysten. Gå direkte til hjemmesiden: Solkysten

Læs flere artikler fra samme udgave af Solkysten
Solkysten - November 2004

Sydspanien.dk
Fakta om Spanien
Real Estate | Rentals | Rejseoversigten - Spanien | Rejs-Med.dk til Spanien | Klikket.dk om Spanien | Billig-Flybillet.dk | Flybilletter til Spanien | Flyrejser - Andre lande | Boliger | Bolig | Billeje Malaga